top of page

Paikuse raamatukogu

Paikuse raamatukogu
Marika Kukk; Gerli Lehemets

Pildil Marika Kukk ja Gerli Lehemets

Paikuse raamatukogu eelkäijaks võib lugeda Pustuski raamatukogu, mis asutati 1921. aastal Pustuski 4-klassilises koolis. 1925. aastal nimetati raamatukogu seltsiks Varrak ja seda juhatas õpetaja Marta Varep. 1944. a laastas raamatukogu raamatufondi saksa sõjavägi. 1948. aastal avati raamatukogu taas, aga suur osa fondist praagiti välja, kui nõukogude inimesele mittesobiv. Praagitud raamatud põletati Cibuse leivatehase katlamajas. Kuuekümnendatel tekkis külalaenutus ja rändfondid. Laenutuspunktid avati Luiges, Vaskräämas ja alevikus sohvoosi kontoris. Pärast Seljametsa kooli sulgemist 1972.  aastal asus raamatukogu koolimaja I korrusel, 1974. kolis teisele korrusele. Sindi sovhoosi kontori valmides kolis raamatukogu 1975. aastal Seljametsast Paikusele kontorihoone keldrikorrusele. 1992. aastal anti raamatukogu raamatufond Pärnumaa Keskraamatukogu haldusest Paikuse valla haldusesse. 1994. aastal kolis raamatukogu keldrist esimesele korrusele, seni vallavalitsuse käsutuses olnud ruumidesse. 2003. aasta kapitaalremondi käigus sai raamatukogu juurde ühe ruumi ja raamatukogul oli siis 68 m² põrandapinda. Ruumipuudus oli suur.

Arvutid jõudsid raamatukokku 1997. aastal projekti „ Vaata Maailma“ toel. 2009. aastal hakkas raamatukogu laenutama elektrooniliselt.

2014. aastal kolis Paikuse raamatukogu uutesse, avaratesse ja kaasaegsetesse ruumidesse Paide mnt. 19. Ühinesid Paikuse põhikooli raamatukogu ja Paikuse raamatukogu. Raamatukogul on nüüd üle 300 m² põrandapinda. Raamatukogu asub ühes hoones Paikuse põhikooli ning spordi-ja tervisekeskusega. Lisaks laenutusruumile on raamatukogus hubane lugemissaal, kus võimalik mõnusalt ajalehti ja ajakirju sirvida või lauamänge mängida. Lugemissaalis on 4 arvutikohta. Raamatukogul on avar klassiruum, kus saab edukalt koolitusi korraldada. Raamatukogu on kogukonnakeskus, kus kõik lugejad on olulised. Nii on loodud lugemispesa algklassiõpilastele, korraldatakse mitmeid traditsioonilisi üritusi: ettelugemispäev; raamatu ja roosipäev, heategevusüritus „Raamat raamatukokku“ jpm, toimuvad igakuised mõtterallid põhikooliõpilastele; igakuised meisterdamise töötoad täiskasvanutele jpm.

Trükiste, lugejate ja laenutuste arv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paikuse raamatukogus on töötanud: Maire Johanson, Marta Varep, Asta Kasemets, Tiiu Saare, Evi Kruusmägi, Mare Smirnova ja 1984. aastast töötab raamatukogus Marika Kukk. 2014. aastast juhib raamatukogu Gerli Lehemets. Kristel Männik töötab Paikuse raamatukogus maist 2017.

Gerli Lehemets

Paikuse raamatukogu juhataja

bottom of page