top of page

Treimani raamatukogu

Treimani raamatukogu
Evi Laarents

Pildil Evi Laarents

Treimani raamatukogu asub endises Häädemeeste kihelkonnas Orajõe vallas.

7. mail 1921. aastal registreeriti Jakob Leemeti, August Ehrman-Einaste ja Peeter Jakobsoni eestvedamisel Viljandi-Pärnu rahukohtus Orajõe Raamatukogu Selts. Samal aastal tekkis seltsi juurde raamatukogu. Nii sai alguse Orajõe Rahvaraamatukogu, millest aegade jooksul on välja kujunenud Treimani ja Kabli raamatukogud. Treimani raamatukogu juhatajana töötas pikka aega vallasekretär Jakob Leemet, pärast teda Johannes Kelbre. Orajõe Raamatukogu Seltsi ja raamatukogu eestvedajana tegi suurt tööd August Ehrman-Einaste, kelle järeltulijate kodutalu asub praegugi Treimanis.

Orajõe Rahvaraamatukogu asus Orajõe vallamajas. 1925. loodi valla raamatukogu juurde Dreimani ja Kabli osakonnad. 1928. aastal hakati raamatuid laenutama ka Ikla lugemislauas. Dreimani osakonna esimese laenutajana töötas Karl Veber, hiljem Hermiine Repschläger-Kelbre ja Johannes Kelbre. 1930. aastal nimetati valla lõunapoolseim raamatukogu kooli asukoha järgi Metsapoole haruraamatukoguks. Koos Orajõe valla likvideerimisega 1950. aastal likvideeriti ka Orajõe keskraamatukogu. Haruraamatukogudest tekkisid iseseisvad raamatukogud Metsapoolel ja Kablis, mis allusid külanõukogule. 1990. aastal, kui raamatukogu oli juba aastaid asunud Treimanis, nimetati see taas Treimani raamatukoguks.

Aegade jooksul on raamatukogu asunud mitmes erinevas kohas: Metsapoole vanas algkoolimajas, Keskla talus, Kalbuse majas, Pärnu kalakombinaadi Orajõe tsehhi elumajas. Alates 1975. aastast asub raamatukogu endise kalurikolhoosi Kalur kontor-klubi ruumides.

Aastatel 1945-1958 töötas Treimani raamatukogus 16 inimest: Lilli Toomingas, Maie Tambur, Ilse Metsaots, Saima Allikas, Linda Sohkin, Roman Rannaste, Meeta Kukk, Vilma Taluste, Valter Soomre, Elsa Mihkelson, Hilda Askola, Mats Post, Meeli Rannula, Merle Muru. Kauaaegsemad töötajad olid Lydia Simson ja Lii Kass.

1986. aastast tänaseni töötab Treimani raamatukogus Evi Laarents.

Digimaailma astus raamatukogu 1998. aastal, kui saadi esimene arvuti, veidi hiljem ka internetiühendus. Avalik internetipunkt alustas tööd 2003. aastal. Samal aastal tuli ka suur üllatus Torontost - aastaid tagasi raamatukogus töötanud Hermiine ja Johannes Kelbre tütar Hiie Galea annetas raamatukogule 200 eksemplari väliseesti kirjandust. Saadetis sisaldas kirjastuse Orto poolt Stockholmis ja Torontos välja antud raamatuid. Kirjastuse omanik Andres Laur oli samuti kohalik Ikla küla mees, kes olude sunnil Eestist lahkus. Annetusi on teinud ka endised Orajõe valla elanikud Koidula Voldt ja Malle Mällo ning hulgaliselt kohalikke elanikke.

Praeguses asukohas töötab raamatukogu juba 43 aastat. Aastatega on see pidevalt laienenud, aga viimane lihv ja kaasaegne välimus saadi 2006. aastal Euroopa Liidu ERDF projekti toel. Nüüd asub raamatukogu kahel korrusel. WiFi levib nii siseruumides kui õuealal. Teisel korrusel on võimalik töötada oma arvutitega, saab korraldada näitusi, koolitusi, toimib ka raamatukogudevaheline laenutus. Juba kümme aastat laenutatakse raamatuid elektrooniliselt. Pärast renoveerimist alustas raamatukogus tööd turismiinfopunkt. Ilusad ruumid, parem internetiühendus, kiirem teenindus ja muidugi kaunis mererand toovad juurde uusi külastajaid. Suvel on sagedasteks külastajateks suvitajad ja matkajad.

Et raamat jõuaks lastele lähemale, toimub koostöös Metsapoole Põhikooli õpetajatega laenutamine ka koolimajas. Koos kooli ja rahvamajaga oleme teinud palju toredaid üritusi. Külas on käinud kirjanikke, luuletajaid, muusikuid ja muidu tuntud inimesi: Silver Sepp, Kristiina Ehin, Ilmar Trull, Peeter Ilus, Margit Peterson, Heli Künnapas, Sandra Sillamaa, Piret Päär jne. Kahel viimasel suvel on paljude toetajate abiga teoks saanud vahva üritus raamatukogu õuel - Treimani raamatusõprade päev. Toimus palju huvitavat - heategevuslik raamatulaat, kunsti ja käsitöö müük, vabalava kontsert, kinoseansid, laste põnevusmängud, näomaalingud jne. Huvilised kohtusid Marko Kalduri ja Imre Kaasiga.

Raamatukogu juhataja on pälvinud Pärnumaa aasta raamatukoguhoidja 2007 tiitli ja Kultuuriministeeriumi tänukirja aastatel 2007 ja 2015.

Alates 2016. aasta 1. septembrist töötab raamatukogu edasi Häädemeeste Raamatukogu Treimani haruraamatukoguna.

 

Evi Laarents

juhataja

bottom of page