top of page

Uulu raamatukogu

Uulu raamatukogu
Helje Pulk

Pildil Helje Pulk

1921. aastal asutas rahvaraamatukoguselts “Edu” Uulu koolimajas raamatukogu. Raamatute laenutaja pidi kuuluma seltsi, oli ka väike liikmemaks - vähem kui kroon aastas. Raamatukogu sai raamatuid riigi poolt ja tuluõhtutel kogutud raha eest osteti neid ka juurde. Kaua aega oli „Edu” seltsi esimeheks helilooja Mihkel Lüdigi poolvend Oskar Lüdik. Seltsi tegevusse kuulus lugemise populariseerimine, seltsi liikmetele meelepärase kultuurilise isetegevuse pakkumine, tähtpäevade tähistamine ja pidude organiseerimine.

​

Uulu raamatukogu juhatajateks on olnud Ilmar Lume, Elmar Arula, Eduard Jürisoo, Elgi Merisaar, Anne Tamm, Alma Pahkojeva, Astrid Aljaste.

​

1976. aastast tänaseni on raamatukogu juhatajaks Helje Pulk.

​

2000. aastast asub raamatukogu Uulu Kultuuri- ja Spordikeskuses, kus lugejate kasutuses on mugavad ruumid moodsa mööbli ja kaasaegse tehnikaga. Liikumispuuetega inimestele on tagatud juurdepääs ratastooliga.

​

Raamatukogus on avalik internetipunkt. Lisaks lugejateenindusele pakub raamatukogu vallaelanikele arvuti kasutamise, kopeerimise, printimise ja skaneerimise võimalust. Soovijad saavad külastada erinevaid näitusi ja kultuurisündmusi. Raamatukogul on oluline roll koduloolise materjali kogumisel ja säilitamisel.

​

Üle neljakümne aasta on lugejad kokku saanud raamatusõprade jututoas, kus lugejatega vestleb Juta Sinimäe. Hubases vestlusringis tähistatakse kirjanduslikke tähtpäevi, arutletakse kaasaegsetel kirjandusteemadel ja tehakse juttu värskelt trükist tulnud raamatutest; kohtutakse kirjanike ja teiste huvitavate inimestega.

​

Täiskasvanud õppija nädalal kogunevad lasteaiaõpetajad raamatukokku koolitusele „Uued raamatud lasteaiaõpetaja töölaual”, kus jagatud soovitusnimestike alusel on õpetajatel hiljem võimalik raamatuid valida.

Raamatukogus leiavad aset igakuised kodulooõhtud. Teretulnud on kõik, kes soovivad kaasa rääkida kohaliku ajaloo uurimisel ja säilitamisel.

​

Lapsed külastavad raamatukogu juba lasteaia esimeses rühmas koos õpetajaga. Emakeelepäeval registreeritakse 6-aastased mudilased raamatukogu lugejateks.

​

Raamatukogu oma sisukate raamatuüritustega on laste lemmikpaigaks. Nendest üritustest inspireeritud joonistuste näitused on olnud üleval Uulu Põhikoolis ja raamatukogus. Lasteaialapsed kingivad raamatukogule oma loodud muinasjuturaamatuid teistele lugemiseks. Koolilapsed võtavad osa omaloomingu konkurssidest, ettelugemisvõistlustest ja mälumängudest. Meie lapsed on mitmel korral osalenud Nukitsa konkursi lõpuüritustel Tallinnas.

​

Õpilased käivad raamatukogupäevade ajal ja emakeelenädalal Uulu raamatukogus uudiskirjandusega tutvumas. Põhjamaade raamatukogunädala hommikuhämaruses loetakse lastele raamatutest katkendeid küünlavalgel.

​

Alates Euroopa loovuse ja innovatsiooni aastast (2009) viiakse raamatukogus lapsi raamatute juurde uut moodi - raamatukogus peetakse laste sünnipäevi.

​

Raamatukogul on hea koostöö Tahkuranna vallavalitsusega, kohaliku kooli ja lasteaiaga ning teiste raamatukogudega. Raamatukogus jagatakse vallapidude pääsmeid ja kogutakse eakate suviste ekskursioonide raha; valla laste sündide pidulikul tähistamisel annab raamatukogutöötaja igale vastsündinule üle raamatu „Pisike puu”. Koolilapsed loevad lasteaialastele katkendeid raamatutest erinevatel üritustel ja esinevad lasteaias muinasjutuhommikutega. Raamatukogust puuduv raamat tellitakse soovi korral lugejale teisest raamatukogust.

​

Raamatukogu ajalugu on talletatud „Uulu raamatukogu kroonikas 1976- ”, raamatus „Eesti raamatu aasta Tahkuranna vallas 2000 - 2001” ja 2010. aastast alates ka raamatukogu blogis http://uulurk.blogspot.com/ .

 

Helje Pulk

Uulu raamatukogu juhataja

bottom of page